How to Be a Tourist In Your Own City

Image via Steven Lewis on Unsplash

Have you just come home from a trip around the world, but the traveling bug is still there? Don’t worry, you can still have your wanderlust, but this time by being a tourist in your own city.

Revisit The Local Museums

Let’s be honest, when was the last time you have been to your local museums? We assume it’s been a long time ago. So why not give them a visit? There are always new and exciting exhibitions worth seeing. So, next stop: your local museum.

Historical Buildings

You have passed by that old-school-looking building a million times, but what can you say about it? Do you know its history? When was it built, or by who? Do a little research. You will be surprised with all the info you can learn.

Churches, Temples, Synagogues

An old church is always a good place to see. Have you ever been to your local synagogue? What do you know about its history?

Famous Streets

Who was the person whose name bears the biggest and most famous street in your city? Check it out, and play tourist for one day. For example, revisit your favorite shops and boutiques.

View this post on Instagram

Bugün @themagger olarak sizlere, @veeceecheng’in yakaladığı harika açıdan, San Francisco’daki “Dünyadaki en çarpık sokak” diye adlandırılan, yeşillikleri ve güzel çiçekleriyle insanın içini açan Lombard Street’ten bahsedeceğiz.🚗🌺🌳San Francisco’da görülmesi gereken yerlerin başını çeken bu kıvrımlı sokağın hikayesini öğrenmek için okumaya devam edin.➡️ 🌺Lombard Street’in geçmişi aslında 1920’li yıllara dayanıyor. 🌺O yıllarda, henüz bugünkü anlamda yüksek çekiş güçüne sahip araçlar olmadığından, 27 derecelik eğime sahip bu dik yokuş bir türlü çıkılamıyormuş. Bu bölgede yaşayan mahalleliler de çareyi, bu virajlı yolun yapımında bulmuş. 🌺1922’de şehir mühendisi Clyde Healy tarafından tasarlanan yol, yokuşun eğimini 16 dereceye düşürmeyi başarmış. 🌺Healy ayrıca, sokağın her iki tarafına da 250 basamaktan oluşan, yayalar için yapılmış, merdivenler ve viraj içlerinde yeşil alanlar eklemiş. 🌺126 metrelik dik yokuşun başından, yolun aşağısına kadar toplam 8 adet viraj ve her virajda bir yeşil alan bulunuyor. 🌺Lombard sokağı aynı zamanda pek çok dizi ve sinema filmine de sahne olmuş. Alfred Hitchcock’un 1958 yılında çektiği Vertigo filminin yanı sıra Lombard sokağında geçen dizilerden birisi de meşhur Bill Cosby dizisi. 🌺Kablolu tramvayları ile ünlü San Francisco’nun Powell-Hyde hattı Lombard’ın çok yakınına uğruyor. Kırmızı tramvayla gezip, ardından Lombard’ı görmek klasik bir SF turu olabilir. *** San Francisco’da başka ne yapılır diyenleri, @lisyakalma’nın theMagger.com’da kaleme aldığı yazısına alalım.📝 📷: We thank @veeceecheng for this amazing photo.🙏 #themaggeramerika #sanfrancisco #lombardstreet

A post shared by Magger | theMagger.com (@themagger) on